STUDIA TO NIE KOSMOS

Drodzy Studenci! 

Przed nami kolejny rok akademicki. Po wielu miesiącach nauki zdalnej czekamy na Waszą obecność na wydziałach. Zdajemy sobie sprawę, że po tak długiej przerwie powrót do stacjonarnej nauki może być dla Was trudny, dlatego postanowiliśmy uruchomić pewien cykl przygotowujący do studiowania.  


Zarejestrowani? 

Pewnie większość z Was otrzymała już plany zajęć i w tym momencie oczekuje na rejestrację, a może już przez nią przebrnęliście? Rejestracja na zajęcia trwa do końca października. To właśnie wtedy system USOS zamyka tę opcję.  

Jak ogarnąć rejestrację? To nic trudnego!  

Każdy wydział i każdy kierunek posiada indywidualną datę, kiedy rozpoczyna się rejestracja. Informację na ten temat znajdziecie na USOSie.  

Wystarczy się zalogować za pomocą przypisanego numeru indeksu. Następnie wybrać zakładkę DLA STUDENTÓW, w której znajdziecie odnośnik REJESTRACJE. To właśnie tam będziecie zapisywać się na zajęcia z planu, zajęcia ogólnouniwersyteckie, czasem może nawet i na egzaminy. Wejdźcie w REJESTRACJĘ NA PRZEDMIOTY i zobaczcie, jakie dni macie w kalendarzu. USOS na pewno będzie Wam odliczać, ile czasu jeszcze zostało. 

Gdy klikniecie na wybraną rejestrację otworzy się Wam lista wszystkich przedmiotów, które będziecie realizować nie tylko podczas tego semestru, ale przez cały tok studiowania! Uważajcie! Niektóre przedmioty mogą trwać dłużej niż semestr, dlatego warto wejść w dany przedmiot i zobaczyć w informacjach o nim, co ma zawarte w opisie lub na który semestr jest przewidziany (zimowy lub letni). Poznacie to po kodzie przedmiotu, w którym oznaczony jest rok studiów oraz semestr, np. 2506-s2POL1Z-AL. Jeśli upewnicie się, że to jest na pewno ten przedmiot, kliknijcie KOSZYCZEK Z ZIELONĄ STRZAŁKĄ (strzałka czerwona oznacza, że możecie ten przedmiot opuścić). W danym przedmiocie mogą, ale nie muszą być grupy. Jeśli ich nie ma – nie zostaniecie nigdzie przekierowani. Jeśli są – otworzy Wam się kolejna strona, gdzie trzeba wybrać odpowiednią grupę. W takich sytuacjach przydaje się plan!  

Proste? Tak! Ale z każdym semestrem będzie jeszcze lepiej 😀  

Pamiętajcie także, by regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową, bo właśnie tam spływają do Was najnowsze informacje.  

USOS nie taki straszny jak go malują 

Bardzo często zadajecie nam pytania: Jak ogarnąć USOS? Czym on tak właściwie jest i do czego służy?  
USOS to nic innego jak Uczelniany System Obsługi Studiów – tam znajduje się poczta, sylabusy, rejestracje na zajęcia czy egzaminy… Można powiedzieć, że USOS jest internetowym odpowiednikiem szkolnego dziennika.  

Specjalnie dla Was przeszukaliśmy odmęty YouTube i wybraliśmy najlepsze (według nas) poradniki, w jaki sposób korzystać z USOSa oraz większości jego funkcji. Łapcie!  

Laby, konwy i inne takie 

W szkole średniej były po prostu lekcje. Na studiach zajęcia wyglądają trochę inaczej. Dzielimy je na: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, laboratoria, lektoraty oraz seminaria. Na pewno spotkasz gdzieś również nazwy takie jak: wykłady monograficzne oraz wykłady ogólnouniwersyteckie.  

Co więc jest czym? Jakie są między nimi różnice?  

Każde z tych zajęć ma zupełnie inne cele. Niektóre z zajęć wymagają aktywności studenta, inne wręcz przeciwnie. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzują się dane zajęcia!  

WYKŁAD – prowadzący mówi, student słucha. Na tych zajęciach nie wymaga się aktywności studenta. To właśnie na nich przedstawiane są zagadnienia, które warto zanotować!  

KONWERSAORIUM – jest to taki rodzaj zajęć, który polega na dyskusji wokół podanego problemu lub tematu. Zajęcia te są nie tyle co ciekawe, jak rozwijające!  

ĆWICZENIA – na tych zajęciach to student musi się wykazać. Na ćwiczeniach zawsze warto być przygotowanym oraz aktywnym, bo często wpływa to na ocenę końcową.  

LABORATORIUM – są to zajęcia podobne do ćwiczeń – student musi się na nich wykazać. Te zajęcia odbywają się w specjalnych salach przygotowanych do ich prowadzenia. Najczęściej spotkać je można na kierunkach medycznych, ścisłych czy przyrodniczych, lecz zdarzają się również na humanistycznych kierunkach. 

LEKTORAT – to nic innego jak nauka języka obcego. Zajęcia podobne są do ćwiczeń – warto być przygotowanym na sprawdzenie wiedzy.  

SEMINARIUM – te zajęcia przeznaczone są dla studentów, którzy podejmują się napisania pracy dyplomowej.  

WYKŁAD MONOGRAFICZNY – jest to wykład, na którym w sposób rzeczowy i wyczerpujący omawia się zagadnienie wybrane przez prowadzącego. Najczęściej zawiera się ono w nazwie przedmiotu. 

WYKŁAD OGÓLNOUNIWERSYTECKI – są to wykłady, które odbywają się na wszystkich wydziałach Uniwersytetu. Jest to specjalny rodzaj zajęć, który ma na celu poszerzenie wiedzy studenta w wybranym przez niego przedmiocie. 

Starosta who? 

Przez cały okres nauczania mieliśmy wychowawcę oraz przewodniczącego klasy. Na studiach również są obecni, lecz pod innymi nazwami i na troszkę innych zasadach.  

Opiekun roku jest osobą, która “czuwa” nad pierwszym rokiem danego kierunku. To właśnie do opiekuna roku możecie zgłaszać wszelkie problemy, zadawać mu pytania. Ta osoba jest do Waszej dyspozycji przez cały pierwszy rok studiowania na obu stopniach. 

Starosta to “przewodniczący” Waszego roku. To on ma za zadanie porozumiewać się z prowadzącymi w sprawie ustalania terminów zaliczeń, informowania Was o zmianach, jakie zachodzą na uczelni. To on reprezentuje Wasz rok 😉 

Rozpoczęcie roku 

Na pewno już niejednokrotnie usłyszeliście te dwa zagadnienia: IMMATRYKULACJA oraz INAUGURACJA roku akademickiego. Czy wiecie czym się charakteryzują te dwie uroczystości? Nie? Spieszymy z pomocą!  

Immatrykulacja to nic innego jak rozpoczęcie roku akademickiego dla wszystkich studentów pierwszorocznych pierwszego i drugiego stopnia studiów. Podczas tej uroczystości oficjalnie stajecie się studentami. Immatrykulacja odbywa się na Auli UMK.  

Inauguracja roku akademickiego to oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego dla całej społeczności akademickiej. Każdy wydział ma swoją własną inaugurację. Polecamy zapoznać się z planami inauguracyjnymi, które dostępne są na stronach wydziałów! 

Wszystkim studentom, tym zaczynającym studia oraz już studiującym, życzymy owocnej nauki, mało stresu i samych wspaniałych chwil na naszej Uczelni! Nie dajcie im UMKnąć. 

Posted in Aktualności and tagged , , , , , , .