All about period

Ubóstwo menstruacyjne

Ubóstwo menstruacyjne to brak dostępu do podstawowych narzędzi radzenia sobie z higieną w trakcie menstruacji. Dotyczy zarówno braku lub ograniczonego dostępu do środków higienicznych, jak i dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i edukacji w tym zakresie.

Brak odpowiednich środków do dbania o higienę w czasie menstruacji niesie za sobą konsekwencje zdrowotne, psychospołeczne, edukacyjne i ekonomiczne. Często uniemożliwiają one uczestniczenie w życiu społecznym , przez co osoby dotknięte ubóstwem menstruacyjnym doświadczają wykluczenia.

Źródło: Raport „Bloody problem…” Kulczyk Foundation

Czy to naprawdę są duże koszty?

Środki higieniczne podczas menstruacji są towarem pierwszej potrzeby. Niestety wiele osób podczas zakupów staje przed dylematem: posiłek czy podpaski? Średnia cena tamponów w drogerii wynosi 75 groszy za sztukę. W ciągu roku trzeba na nie wydać koło 300 zł.

Jeśli Ania będzie w tzw. wieku rozrodczym przed 35 lat, miesiączkowanie będzie ją kosztowało ponad 10 tys. złotych.

Źródło: artykuł Heleny Ługas dla kobieta.onet.pl

Warto pamiętać, że koszty podczas okresu to często nie tylko środki higieniczne, a także pomoc farmakologiczna, która bywa niezbędna do normalnego funkcjonowania.

Źródło: artykuł Heleny Ługas dla kobieta.onet.pl

All about peroid

Akcja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, powstała z inicjatywy studentów Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, którzy przypatrując się akcjom organizowanym w innych miastach, postanowili dzielić się wiedzą na temat ubóstwa menstruacyjnego z studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Projekt z prostego założenia rozrasta się o nowe pomysły i inicjatywy. Niedawno rozpoczęliśmy zbiórkę środków higienicznych. Zebrane środki wypełnią dwie wymienialnie (skrzyneczki) środków higienicznych, które wraz z zakończeniem zbiórki pojawią się w Bibliotece Głównej UMK oraz w Uniwersyteckim Centrum Sportowym. To będą pierwsze takie punkty na UMK i powstaną we współpracy z organizacją Różowa Skrzyneczka.

Zbiórka środków higienicznych

Zbiórka środków menstruacyjnych, która odbywa się w dniach 17-31 maja 2021r.

Zbieramy:

  • Podpaski
  • Tampony
  • Wkładki higieniczne


Produkty można oddawać w wyznaczonym miejscu w Domu Studenckim nr 9 na ul. Gagarina 21 w Toruniu, codziennie do godz. 19.00.
Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/3tbN4C0fi


Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu: @all_about_peroid

Projekt współtworzony z Samorządem Studenckim UMK @samorzad.umk

Posted in Aktualności.